HOT-INFO

23-300 Janów Lubelski,
Zapraszamy

+48-694 155 202
admin@janowlubelski.net

OGŁOSZENIA

NAPISZ DO NAS

FORUM JANÓW LUBELSKI.NET

POGODA

OGŁOSZENIE EXPRES

ZAPRASZAM O ZAMIESZCZANIA WŁASNYCH OGŁOSZEŃ I REKLAM

PLG_KUNENADISCUSS_DEPENDENCY_FAIL

Home

Super User
Odsłony: 1359

zUżywane i nowe panele fotowoltaiczne - WYDAJNOŚĆ, MOZLIWOŚCI, CENA


WYDAJNOŚĆ, MOŻLIWOŚCI, CENA i inne kwiatkiWitam
Wiele osób zadaje sobie pytania np.: dlaczego panele używane z Niemiec są tak tanie, dlaczego Niemcy wymieniają panele po już nawet po 5 latach -Średnio po 8-10 latach na nowe, dlaczego w PL jest tyle sprzętu poniekąd dobrego sprzedawanego na rynku wtórnym, czy warto inwestować w panele używane czy nowe, dlaczego są klasy paneli itp...
A wiec opisze wiedzę  niezbędną w tej dziedzinie  ,i wiele niewiadomych które przewijają się w zadawanych pytaniach...:
1. Niemcy przodują w instalacjach PV co zresztą można przeczytać w necie, choć obecnie rynek PV u nich trochę  przystopował ze względu na mniejsze dopłaty i subwencje ale mimo to nadal inwestują..Dlaczego wymieniają panele 3-5 letnie? Ano dlatego ze ich wydajność faktyczna jeszcze 5 lat temu wynosiła niespełna 10% i były technologicznie do tylu daleko za produkowanymi obecnie.

Choć niektórzy producenci podają wydajność  pow 16% ale tylko teoretycznie a w praktyce maja poniżej 12... Teraz na topie są panele o wydajności 20-30% a te które posiadają wymieniają gdyż  taka inwestycja się im zwracała do tej pory w przeciągu 6-8 lat gdyż  dopłaty i ewentualne zyski były nad wyraz opłacalne.
 Obecnie po zmianach sprzedaż energii z PV jest na poziomie dużo niższym niż 2 lata temu z powodu tego ze cena ustalana jest na aukcjach oraz dużo mniejsze dopłaty do inwestycji.
2. Dlaczego sprzedawane są używane panele?

Ano jedni bankrutują, inni wymieniają, a jeszcze inni podnieceni inwestycja nie wiedza ze opłacalność nie wygląda tak fajnie jak przedstawiają im firmy "panelowe", to tak jak z pompami ciepła ta sama bajka, ze medialnie jest hoho, foldery super ale ci co potrafią  liczyć wiedza co to znaczy.
 Wracając do PV ,,- tu jeszcze droga utylizacja używanych paneli należy do posiadacza, wiec woli je po kilku latach sprzedać za niewielka cenę ,aby nie utylizować.... a Polak wszystko kupi ..
3. Jaka jest wydajność paneli używanych ? Wystarczy sobie zmierzyć takie panele lub przeliczyć zgodnie z zasada ze panel po 3 latach traci około 5-8% mocy nominalnej a te które były dosyć słabej jakości to utleniają się jeszcze szybciej co właśnie powoduje spory spadek mocy. Spotkałem się z panelami renomowanych firm które po 8 latach miały uzysk niewiele większy jak 60% choć jak zapewnia każdy producent max 15% po 25 latach.... ale cóż... wystarczy zastanowić się dlaczego panel ma gwarancje mocy tylko 10 lat? te 25 lat to po prostu złuda.
A weź to zmierz człeku jak masz na stojakach 2 tys szt...
4. Czy panel używany 5 letni jest dobrym rozwiązaniem? Cóż  jeśli nie brać pod uwagę utylizacji której żaden z Was nie bierze pod uwagę bo domniemam ze kilka panelików uda się wepchnąć  w kosz to oczywiście jeśli kosztuje max panel 100wp - 1-15 euro to się opłaca inaczej jeśli używany ten sam kosztuje już 40 euro to nie...

 Jego zysk energetyczny podany jako nominalny będzie około 60%, niezależnie jak producent pisze i na ile daje gwarancję ,a tym bardziej jak zapewnia sprzedawca, to na tyle trzeba liczyć gdyż  średnio jego sprawność  5-7 lat temu producent określał na 6-8% no max 10% przy założeniu ze szkło nie zmatowiało, panel nie jest rozszczelniony, i tu mowa o amorficznych, polimorficznych  i monokrystalicznych... wiec panel ma sprawność w najlepszym wypadku około 5% a jak nagrzeje się latem do 70 stopni  to już sprawność będzie na poziomie 3% nominalnego podanego przez producenta np. 12%...
5. Klasy paneli są określane przez producenta i jest ich kilka A, A+, B, B+, C, D,
Moim skromnym zdaniem nie należy kupować paneli klasy poniżej A a wielu producentów nie wypuszcza na rynek klas wybrakowanych. Spotkałem się z kilkoma kupcami używanych paneli którzy przeklejali znaki producentów dotyczące roku i klasy. Pamiętajcie zawsze producent podaje klasę paneli i ich zysk energetyczny, chyba ze jest certyfikacja jednostkowa i gwarantowana sprawność  każdego panelu. Jednym słowem każdy panel ma oddzielny nr. SN, oddzielny certyfikat,. Wówczas można powiedzieć ze taki panel jest OK>

Sprzedawałem kilka farm solarnych używanych stojących po 4-6 lat gdzie kupcy - Ukraina, Rosja i z PL wpadali na pomysł przeklejania naklejek znamionowych , mówiąc ze u nich to nie ma znaczenia. Kopie były wzornikiem ale brakowało kilku danych które w oryginale były zawarte. Wiec najlepiej uważać i sprawdzić u producenta jak wygląda oznaczenie tych paneli ewentualnie poprosić o nr. seryjne i dowiedzieć się u źródła...

Czyli mówiąc krotko używane tylko z dobrego źródła i dobrych sprawdzonych producentów, sieczki nie opłaca się kupować nawet za 1zł.


[/url]
śr wrz 02, 2015 1:55 am
Lokalizacja: Lüneburg

Komentarze   

0 #1 profile 2018-11-01 08:21
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować

Dodaj komentarz

Komentarze, które są tutaj publikowane, są prywatnymi opiniami komentujących. Niniejszym nie ponosimy odpowiedzialności za treść opinii. Ponadto:

Komentarze nie odnoszące się do tematu lub zawierające tylko i wyłącznie reklamę mogą zostać usunięte.
Komentarze o charakterze wulgarnym i mającym na celu obrażanie innych nie będą publikowane.
Wpisany przez komentującego adres e-mail nie będzie publikowany i wykorzystywany w celach marketingowych.
Komentarz dodany po raz pierwszy nie pojawi się od razu, a trafi do kolejki komentarzy oczekujących na moderację.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kategoria:

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne dla biznesu, samorządu terytorialnego jak i klientów indywidualnych z zachowaniem najwyższych standardów. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie z takim samym zaangażowaniem i dbałością o interesy naszych klientów. Zapewniamy pomoc zarówno w ramach współpracy stałej jak i doraźnej, w dogodnej dla państwa formie i godzinach.

Czytaj więcej- link.

Pisz - Publikuj - Ogłaszaj !!!

Czytaj więcej Button

.Jak jest smog, to musi być też biznes... na maskach ochronnych. "Gdy towaru zabrakło, klienci płacili podwójną cenę" iedy dziś rano w jedna z telewizji postraszyła, iż lepiej nie wychodzić z domu, bo na zewnątrz jest smog, Jana Maciantowicza obudziła seria powiadomień z poczty elektronicznej. To klienci oraz sklepy zaczęli słać pytania, gdzie można kupić maski przeciwsmogowe.

Czytaj więcej

.

Read More DE; ?>

Firma zajmuje się świadczeniem usług eksperckich z zakresu bezpieczeństwa pożarowego realizowanych przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. W związku z powyższym kreujemy warunki bezpieczeństwa pożarowego w obiektach budowlanych zgodnie ze scenariuszem rozwoju zdarzeń w przypadku pożaru, celem osiągnięcia akceptowalnego poziom ryzyka.

Czytaj więcej- link.